Sipariş: | n11.com
Toplu sipariş: Canbaykitap - 506 863 65 00

Sipariş: | n11.com
Toplu: Canbaykitap - 506 863 65 00

[Listeler saatlik güncellenir.]
8.Sınıf (En Güncel Konular)
7.Sınıf (En Güncel Konular)
6.Sınıf (En Güncel Konular)
5.Sınıf (En Güncel Konular)
4.Sınıf (En Güncel Konular)
3.Sınıf (En Güncel Konular)
2.Sınıf (En güncel konular)
Güncel Yıllık Planlar
Güncel Paylaşım & Konu

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Unit 1 Daily Routines: Kitabın saçmalığı
11-10-2014, 01:21 AM
Unit 1 Daily Routines: Kitabın saçmalığı
Merhaba sevgili arkadaşlar,

Bence 5. sınıflar için bu ünite ilk ünite olarak çok ağır ve ben bugün bir öğretmen arkadaşımın 3. üniteden başlattığını öğrendim ve keşke ben de öyle yapsaydım dedim. Ben şu an 2. üniteye geçtim ancak çocuklar anlamakta zorluk çekiyorlar. Nasıl bir yol izlemeliyim acaba?
Bul
Alıntı  
11-10-2014, 01:35 AM
RE: Unit 1 Daily Routines: Kitabın saçmalığı
Her ünitenin sonunda bir kazanım değerlendirme sınavı yapmanızı öneririm. Değerlendirme sınavının analizini yaparak öğrencilerin hangi dil alanlarında ve kazanımlarda başarısız olduklarını tespit edip, konu tekrarı yapabilirsiniz.

Öğrenciler tümevarımlı (inductive) yöntem ile dersi kavramakta zorlanıyorlarsa tümdengelimli(deductive) yöntemi de deneyebilirsiniz. Şuana kadar tümdengelimle ders işlediyseniz tümevarım yöntemini denemenizi tavsiye ederim.

Şahsi görüşüm kitaptaki sıralamaya göre devam etmeniz daha doğru olur.

Ayrıca kitap öğrencileriniz için çok ağırsa, ilgili üniteyi basitleştiren özel çalışma kağıtları hazırlayıp kendi kaynaklarınız veya sitemizdeki mevcut kaynaklardan yararlanarak ders işlemenizi tavsiye ederim. Yalnızca ders kitabına bağlı kalmamak lazım.
Bul
Alıntı  
11-10-2014, 01:48 AM
Ben de ders kitabına bağlı kalmak istemiyorum ama çocuklar daha Türkçe'de cümlenin öğelerini bile bilmiyorlar. İngilizce cümle yapısını kavrayamadılar. Türkçe öğretmenlerine sordum cümlenin öğeleri 8. sınıf konusu dedi. Buradaki dökümanlar dolayısıyla onlara ağır geliyor.
Bul
Alıntı  
11-10-2014, 02:01 PM
(11-10-2014 10:17 AM)Jonze demiş ki:  Eğer bu kitapta verilenlerin öğrenildiğine inanılsaydı 6. sınıf kitabının ilk ünitesi 5. sınıf kitabıyla hemen hemen aynı olmazdı. 5. sınıf kitabında 9. ünitede "şimdiki zaman" var. 6. sınıf kitabının 3.ünitesinde gene aynısı var. Gerçekçi olalım zaten nasıl anlatırsanız anlatın, nereden başlarsanız başlayın zaten birçoğu öğrenemeyecek. Saatleri anlatırken 'bir saatte 60 dakika olduğunu ya da 60'ın çeyreğinin 15 ettiğini hesap edemeyen, topu topu 100 tane kelimeyi (1 ünite için) ezberlemeyen hiç uğraşmayan, hatta anadilinde okuma yazma bilmeyen öğrenciler nasılsa lisede A1 okuyarak bu konuları baştan bir daha görecekler. 5. ve 6. sınıf kitaplarını (Anadolu liselerinde çalışmış bir öğretmen olarak söylüyorum) rahatlıkla 9 ve 10. sınıfta kullanabilirsiniz.
Peki ne yapılmalı? Bu forumda paylaştığım görsel/iletişimsel etkinliklerin hemen hepsini hatta bazen daha fazlasını (kendime ait özgün sorularımı artık paylaşmıyorum) kullandım/kullanıyorum. Deneyimlerin bana diyor bir sınıfta maksimum 10 öğrenci için kıçımı yırtmalıyım. Pland abir üniteye kaç hafta ayrıldığı umurumda değil. Geçen yıl ilk üniteyi 6 haftada işledim bu üniteyi yarım yamalak atlayıp geçen veya hızlıca geçiştiren zümrelerime göre kendi öğrencilerim deneme sınavlarında hep daha iyi sonuçlar aldılar.
Ben sınıfta 's' takısı gibi önemli yapısal şeyler için mutlaka renkli tahta kalemi kullanmayı öğrenciye de mutlaka birkaç farklı renk kullandırılması kanısındayım. Kelimeleri beşer defa yazın gelin saçmalıkları yerine becerebilen öğrencilere kendi özgün cümlelerini oluşturmalarını, beceremeyenlere hazır cümleler üzerinden temize çekme çalışmaları yaptırılması gerektiği kanısındayım. Bu öğrencilerle pedagojik formasyon / bilimsel EFL dergilerinde kitaplarında okuduğunuz şeyler sökmez. Kendi öğrenciniz için kendi tarzınızı yaratmek zorundasınız. Gene de ne yaparsanız yapın 4. sınıftaki kazanımları almadan bomboş gelmiş öğrenciyi siz kurtaramazsınız. O nedenle sizi ve dersinizi umursayanı umursayıp onlar için didinmekte fayda var. Son larak yanlış anlamayın ama ünite atlamak tamamen işgüzarlık ve tembellik.
P.S. Cümlenin ögeleri basit olarak ilkokulda öğretiliyor zaten. Ortaokula gelmiş ilgili öğrenciye özne yüklem farkını öğretmek zor değil.

Aynen katılıyorum.
12 yıl boyunca HGS (Hepsi Geçer Sistemi) olduğu için öğrencilerin büyük bir çoğunluğu hiç bir dersi umursamıyor. Nasıl olsa sınıfta kalmak yok, beleş ne varsa oraya çullanan biz oluyoruz. Kitaplar ücretsiz dağıtılıyor, nasıl olduklarını ve öğrencilerin nasıl kullandığını anlatmaya gerek yok. El cebe gitmeyince kitaplar heba oluyor. Her sene birileri zengin oluyor. Öğrencilerimiz de davranış ve öğrenme fakirliği yaşıyor. Olumsuz örnekler ne yazık ki bulaşıcı. O nedenle ben de bana bir adım yaklaşan öğrenciye beş adım gidiyorum. Her sınıfta üç beş tane, o da bana yetiyor.
Bul
Alıntı  
09-10-2015, 09:29 PM
Ben de katılıyorum. Kitap çok anlamsız olmuş. İlk ünitede saatler konusu uygun ama simple present tense 5.sınıf öğrencisine olmaz. daha çocuk geniş zamanı kafasında oturtamamış ki. ben öğrencilerimin seviyesine göre konu seçip başladım. kitap umrumda değil. ingilizceden soğutmak yerine eğlenceli bir şekilde, en temelden sağlam gitmeyi tercih ediyorum.
Bul
Alıntı  
20-08-2016, 06:25 PM
içimden geçen her şey bu başlık altında kelimelere dökülmüş. harfiyen katılıyorum her söylediklerinize.
Bul
Alıntı  

Facebook sayfamızı beğendiniz mi? https://www.facebook.com/ingilizceforum
8. Sınıf İngilizce Öğretmenleri Facebook Grubuna katıldınız mı?

To report any kind of abuse, harassment, inappropriate content, copyright infringement or privacy complaints, please send an email to ingilizceforum@gmail.com

Forum kurallarına ve yasalara aykırı paylaşımlar yapmak, telif haklarını ihlal eden içerikleri yaymak yasaktır. Kural ihlali içeren konular sitemizden kaldırılır. Gözden kaçan konular için bizi bilgilendiriniz: ingilizceforum@gmail.com

Siteyle ilgili bir sorun yaşarsanız veya uygunsuz bir içerikle karşılaşırsanız lütfen bize email ile bildiriniz. Üyeler yazdıkları içerikten sorumludur. Forum içeriğine katkıda bulunan herkes forum kurallarını kabul etmiş sayılır.