Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

TEOG HATALI SORU
30-04-2015, 04:09 PM
Mesaj: #1
TEOG HATALI SORU
Merhabalar. Ozan Sel. Hatay / Payas'ta İngilizce Öğretmeniyim.

2014-2015 2. Dönem TEOG İngilizce Sınavı A Kitapçığı 10. Sorunun 8. Sınıf öğrencilerinin kazanım seviyesini ölçecek düzeyde bir soru olmamakla birlikte mantıken hatalı bir soru olduğunu düşünüyorum. Sesimi duyurursanız sevinirim.

Soru şu şekilde;

10. Mary Sanders was a successful artist. Before she died, - - - - .
A) she should do practice
B) she had better take photos
C) she has won several awards
D) she could draw many pictures

1. ihtimal: Öncülde verilen cümleye zaman olarak baktığımızda geçmiş zamanlı bir cümle ile tamamlanması gerekiyor. Bu bakımdan sorunun cevabı D şıkkı gibi görünüyor. . Ancak soru D şıkkıyla tamamlandığında şöyle bir anlam çıkıyor,

- " Mary Sanders başarılı bir sanatçı/ressamdı. Ölmeden önce birçok resim yapabildi / yapabiliyordu." Görüldüğü üzere ortaya bozuk ve tutarsız bir anlam çıkmaktadır.

Asıl önemli husus 8. sınıf öğrencilerinin kazanım düzeyleri kesinlikle dilbilgisine değil okuduğunu anlamaya yöneliktir. Bu güne kadar ne SBS ne de TEOG'ta öğrencilerin dilbilgisi kazanımlarını ölçen bir soruyla karşılaşılmamıştır. Zaten MEB kazanım kavrama testlerinde de böyle bir soru kesinlikle yoktur. Bu yönden soru tutarlı bir soru değildir.

2. İhtimal: Anlamsal açıdan incelersek, soru C şıkkıyla tamamlandığında şöyle bir anlam elde ediyoruz;

- "Mary Sanders başarılı bir sanatçı/ressamdı. Ölmeden önce bir çok ödül kazandı." Anlam açısından bir sıkıntı olmamasına rağmen dilbilgisi bakımından incelendiğinde C şıkkı uyumsuz görünmektedir. Ancak öğrencilerimiz yıl boyunca eğitildikleri üzere soruları anlam bakımından inceleyerek cevabı aramaktadırlar. Kaldı ki "ödül kazanma" ile ilgili cümleler ders-çalışma kitabında defalarca karşımıza çıkmıştır. Öğrencilerimiz kendilerine tanıdık gelen bu ifadeyle karşılaştıklarında doğal olarak doğru cevapla karşılaştıklarını düşünmüşler ve C şıkkını işaretlemişlerdir. Öte yandan , "ressam- resim çizmek" kelimeleri arasındaki ilişkiye takılan bazı öğrencilerimizse D şıkkını işaretlemişlerdir.

SONUÇ: Bu sorunun tam olarak doğru bir cevabı yoktur ve kesinlikle müfredat kapsamında geçerli bir değerlendirme yapmak amacıyla kullanılamaz. Soru ya iptal edilmeli ya da "C" ve "D" şıkları doğru sayılmalıdır.
Bul
Alıntı  
30-04-2015, 06:19 PM
Mesaj: #2
RE: TEOG HATALI SORU
Soru ne yazık ki vasatın altında kalmış. Buna rağmen sadece zaman uyumu nedeniyle istesek de istemesek de doğru cevap "D" oluyor.
Aslında "could" yerine "had" daha iyi olurdu ancak "past perfect" ne yazık ki müfredatta yok, hadi o olmadı sadece "drew" da olabilirdi.
Bul
Alıntı  
30-04-2015, 07:35 PM
Mesaj: #3
RE: TEOG HATALI SORU
Hocam C şıkkına "has won" yerine "won" yazmak bu kadar zor olmasa gerek. D şikkina da "drew" yazilabilirdi. Kaldı ki ressam dediğin kişi ıçin resim çizmek eylemini kullanmak ta fazlasiyla abes kaçmiş. İlkokul çocuğu mu bu? Lütfen durumu kaniksamayalim. Çocuklarin hakkini yedirmeyelim. Bu soru iptal edilmeli bu konida desteğinizi bekliyorum. Hiç olmazsa 147yi arayabilirsiniz..
Bul
Alıntı  
30-04-2015, 08:10 PM
Mesaj: #4
RE: TEOG HATALI SORU
Öte yandan "D" şıkkında pek çok resim yapabilmiş olması onun başarılı bir sanatçı olduğunu göstermez..Resmin niteliği yada değeri onu başarılı bir konuma getirir..Bu anlamda eksiklik var..
Bence de "C" şıkkındaki seçenek "has won" yerine "won" olsaydı..Çünkü pek çok ödül kazanmış olması onun başarısı için bir ölçüt olabilir..

Paylaşımcı ve yardımsever üyelere edelim. (Site yönetimi)

The best teachers never stop learning..
Bul
Alıntı  
01-05-2015, 07:51 AM
Mesaj: #5
RE: TEOG HATALI SORU
Teog 10. soruya benzer "iki şıklı" bir soru yazdım. Buyrun çözün bakalım işin içinden çıkabilecek misiniz.. Yıllardır bize gramere odaklanmayın, kazanım merkezli eğitim yapın diye telkinlerde bulunan müfettişlerimize ve hatta bakanlarımıza ne demeli?

Usain Bolt is a very successfull athlete because ___________________.
A) He can run a marathon
B) He won a lot of medals
C) bla bla
D) bla bla

Eğer sırf maratonda koşabileceği için başarılı sayılabiliyorsa eyvallah cevap A . Gel gelelim adam hayatta olduğuna göre B şıkkında won değil "has won" denmeli yani present perfect kullanılmalı. Sonuç olarak iki şık da hatalı. Nasıl çıkacak 8. sınıf öğrencisi bu işin içinden? Yine yediler İngilizce öğretmenlerini frown ifade simgesi
Bul
Alıntı  
01-05-2015, 08:12 AM
Mesaj: #6
RE: TEOG HATALI SORU
MEB'in açıklamasına göre bu soruları çeşitli illerden gelen öğretmenler hazırlamış. Bence bizler de şapkamızı önümüze alıp düşünmeliyiz. Biz mi yanlış yapıyoruz acaba?
Bul
Alıntı  


Facebook sayfamızı beğendiniz mi? https://www.facebook.com/ingilizceforum
Önerilen Facebook Grupları:
To report any kind of abuse, harassment, inappropriate content, copyright infringement or privacy complaints, please send an email to ingilizceforum@gmail.com

Forum kurallarına ve yasalara aykırı paylaşımlar yapmak, telif haklarını ihlal eden içerikleri yaymak yasaktır. Kural ihlali içeren konular sitemizden kaldırılır. Gözden kaçan konular için bizi bilgilendiriniz: ingilizceforum@gmail.com

Siteyle ilgili bir sorun yaşarsanız veya uygunsuz bir içerikle karşılaşırsanız lütfen bize email ile bildiriniz. Üyeler yazdıkları içerikten sorumludur. Forum içeriğine katkıda bulunan herkes forum kurallarını kabul etmiş sayılır.