Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

TEOG HATALI SORU
27-06-2015, 01:13 AM
Mesaj: #43
RE: TEOG HATALI SORU
Hocam yerleştirme puanlarının açıklanması hususunda ertelemeye sebep olan sorunun hangisi olduğuyla ilgili bir çok farklı haber okudum son 2 gündür. Çelişkili haberlerden kastım oydu. Ben yine de sorunun bu olduğuna emindim açıkçası.
Bul
Alıntı  
15-01-2016, 04:45 PM
Mesaj: #44
RE: TEOG HATALI SORU
Soruda hata yok.
İyi çalışmalar hocam.
(30-04-2015 04:09 PM)ozzy_1905_ demiş ki:  Merhabalar. Ozan Sel. Hatay / Payas'ta İngilizce Öğretmeniyim.

2014-2015 2. Dönem TEOG İngilizce Sınavı A Kitapçığı 10. Sorunun 8. Sınıf öğrencilerinin kazanım seviyesini ölçecek düzeyde bir soru olmamakla birlikte mantıken hatalı bir soru olduğunu düşünüyorum. Sesimi duyurursanız sevinirim.

Soru şu şekilde;

10. Mary Sanders was a successful artist. Before she died, - - - - .
A) she should do practice
B) she had better take photos
C) she has won several awards
D) she could draw many pictures

1. ihtimal: Öncülde verilen cümleye zaman olarak baktığımızda geçmiş zamanlı bir cümle ile tamamlanması gerekiyor. Bu bakımdan sorunun cevabı D şıkkı gibi görünüyor. . Ancak soru D şıkkıyla tamamlandığında şöyle bir anlam çıkıyor,

- " Mary Sanders başarılı bir sanatçı/ressamdı. Ölmeden önce birçok resim yapabildi / yapabiliyordu." Görüldüğü üzere ortaya bozuk ve tutarsız bir anlam çıkmaktadır.

Asıl önemli husus 8. sınıf öğrencilerinin kazanım düzeyleri kesinlikle dilbilgisine değil okuduğunu anlamaya yöneliktir. Bu güne kadar ne SBS ne de TEOG'ta öğrencilerin dilbilgisi kazanımlarını ölçen bir soruyla karşılaşılmamıştır. Zaten MEB kazanım kavrama testlerinde de böyle bir soru kesinlikle yoktur. Bu yönden soru tutarlı bir soru değildir.

2. İhtimal: Anlamsal açıdan incelersek, soru C şıkkıyla tamamlandığında şöyle bir anlam elde ediyoruz;

- "Mary Sanders başarılı bir sanatçı/ressamdı. Ölmeden önce bir çok ödül kazandı." Anlam açısından bir sıkıntı olmamasına rağmen dilbilgisi bakımından incelendiğinde C şıkkı uyumsuz görünmektedir. Ancak öğrencilerimiz yıl boyunca eğitildikleri üzere soruları anlam bakımından inceleyerek cevabı aramaktadırlar. Kaldı ki "ödül kazanma" ile ilgili cümleler ders-çalışma kitabında defalarca karşımıza çıkmıştır. Öğrencilerimiz kendilerine tanıdık gelen bu ifadeyle karşılaştıklarında doğal olarak doğru cevapla karşılaştıklarını düşünmüşler ve C şıkkını işaretlemişlerdir. Öte yandan , "ressam- resim çizmek" kelimeleri arasındaki ilişkiye takılan bazı öğrencilerimizse D şıkkını işaretlemişlerdir.

SONUÇ: Bu sorunun tam olarak doğru bir cevabı yoktur ve kesinlikle müfredat kapsamında geçerli bir değerlendirme yapmak amacıyla kullanılamaz. Soru ya iptal edilmeli ya da "C" ve "D" şıkları doğru sayılmalıdır.
Bul
Alıntı  


Facebook sayfamızı beğendiniz mi? https://www.facebook.com/ingilizceforum
Önerilen Facebook Grupları:
To report any kind of abuse, harassment, inappropriate content, copyright infringement or privacy complaints, please send an email to ingilizceforum@gmail.com

Forum kurallarına ve yasalara aykırı paylaşımlar yapmak, telif haklarını ihlal eden içerikleri yaymak yasaktır. Kural ihlali içeren konular sitemizden kaldırılır. Gözden kaçan konular için bizi bilgilendiriniz: ingilizceforum@gmail.com

Siteyle ilgili bir sorun yaşarsanız veya uygunsuz bir içerikle karşılaşırsanız lütfen bize email ile bildiriniz. Üyeler yazdıkları içerikten sorumludur. Forum içeriğine katkıda bulunan herkes forum kurallarını kabul etmiş sayılır.